NORRLANDSTOUREN

Norrlandstouren i Boliden 2017

INBJUDAN TILL BOLIDEN NT6

Boliden Discgolf hälsar er välkomna till Boliden NT6 lördag den 26/8. Tävlingen är den sjätte deltävlingen i årets Norrlandstour av totalt 7 stycken. Tävlingen avgörs på Bolidens discgolfbana (13 hål) och vid Sidtjärns fritidsområde (5 hål) ca 200m därifrån.

Klasser

Följande klasser finns:

  • Open
  • Dam
  • Herr- och Damjunior (till och med det år man fyller 18)
  • Pojk- och Flickjunior (till och med det år man fyller 15)
  • Master (från det år man fyller 40 år)
  • Grandmaster (från det år man fyller 50 år)
  • Motion (Max PDGA rating <900, ingen licens behövs)

Notera att PDGA har ändrat åldern för juniorklasserna.

Tävlingen har PDGA-status, C-nivå. Notera att vi INTE kommer att ta emot betalning för PDGA eller SFF-licens, detta måste varje spelare ordna själv före tävlingen via sin förening.

Startavgifter

Open, Dam & Master klasserna: 200 kr
Juniorklasser och Motion: 100 kr
Betalning sker till Boliden Discgolf på Bankgiro 5032-6339 eller swisha till 123 280 03 08.
Betala inom en vecka efter att NT öppnat för anmälan = du behåller din plats i spelarlistan.
Senast onsdagen den 23/8 = ordinarie senaste betalningsdag.
Priser till Open, Dam, Master och Grandmaster betalas ut via Swish.
I junior- samt motionsklasserna får åtminstone ettan, tvåan och trean i respektive klass pris i form av varor.

ANMÄLAN

Anmäl dig via Norrlandstourens hemsida.
Om du har frågor kontakta oss på 070-657 55 16, Johan Almqvist
Max antal spelare är 90.

Anmälan stänger onsdagen den 23/8 kl 12:00

MAT, FIKA MM

Vi erbjuder mat i form av två hamburgare och en dryck. Maten kostar 70:- och betalas i samband med anmälningsavgiften. Inom 200 m från banan finns ICA och matställen. Fika går köpa innan och efter tävlingen. Duschmöjlighet finns på badhuset, 250 m från spelplatsen.

PRELIMINÄRA TIDER

Fredag 25/8
18:00-20:00 Registrering via sms, 070-657 55 16
Vi rekommenderar att man registrerar sig via sms på fredagen.

Lördag 26/8
09.00-09.30 Registrering på plats
09:30 Spelarmöte
10:00 Start runda 1
13.00 Lunch
14:00 Samling
14:30 Start runda 2
18.00 Prisutdelning

FRÅGOR BESVARAS AV

Johan Almqvist 070-657 55 16

Spelarlista

# Namn Klubb Klass Betalning
1 Wildcard
2 Wildcard
3 Wildcard
4 Wildcard
5 Wildcard
6 Anton Nordgren Husum DGK Herrjunior
7 Oscar Wahlberg Skellefteå DG Pojkjunior
8 Rasmus Marklund Boliden DG Pojkjunior
9 Ville Parpala Boliden DG Pojkjunior
10 Hampus Eriksson Umeå DGC Herrjunior
11 Linus Eriksson Umeå DGC Herrjunior
12 Jimmy Dahl Skellefteå DG Master
13 Göran Hesselstål Kiruna DGK Master
14 Robin Hesselstål Kiruna DGK Open
15 Mats Jonsson Skellefteå DG Master
16 Lars Nordgren Husum DGK Master
17 Magnus Sjöström Husum DGK Master
18 Erik Hörnros Umeå DGC Motion
19 Mattias Jönsson Skellefteå DG Motion
20 Jesper Lundmark Skellefteå DG Open
21 Stefan Gustafsson Skellefteå DG Master
22 Linus Åström Skellefteå DG Open
23 Jan Jonsson Boliden DG Grandmaster
24 Johan Åström Skellefteå DG Grandmaster
25 Linda Wahlberg Skellefteå DG Dam
26 Magnus Wahlberg Skellefteå DG Motion
27 Peder Boberg Umeå DGC Open
28 Emil Snällfot Skellefteå DG Open
29 Simon Sjöstedt Skellefteå DG Motion
30 Leif Pettersson Luleå DF Grandmaster
31 Alexander Lindgren Skellefteå DG Open
32 Tobias Eriksson Umeå DGC Master
33 Jan Espen Fylling Skellefteå DG Motion
34 Anton Stenlund Skellefteå DG Open
35 Thomas Björkén Umeå DGC Grandmaster
36 Jim Andersson Luleå DF Open
37 David Eliasson Umeå DGC Open
38 Henrik Åman Umeå DGC Master
39 Tom Andersson Luleå DF Open
40 Petter Lindgren Umeå DGC Master
41 Marcus Jakobsson Umeå DGC Motion
42 Albin Lindberg Skellefteå DG Open
43 Anders Edstedt Umeå DGC Open
44 Erik Eriksson Umeå DGC Open
45 Fredrik Nilsson Umeå DGC Master
46 Tomas Ekström Skellefteå DG Open
47 Johan Eriksson Umeå DGC Open
48 Krister Lindberg Skellefteå DG Motion
49 John Nilsson Husum DGK Motion
50 Andreas Jönsson Skellefteå DG Motion
51 Stefan Marklund Boliden DG Motion
52 Casper Marklund Boliden DG Motion
53 Simon Johansson Skellefteå DG Motion
54 Lukas Johansson Skellefteå DG Motion
55 Isac Lundkvist Umeå DGC Motion
56 Edvin Lundström Skellefteå DG Motion
57 Dick Westin Husum DGK Motion
58 Simon Dada Norrbom Sundsvall FF Motion
59 Simon Almqvist Pettersson Luleå DF Open
60 Rickard Forslund Skellefteå DG Open
61 Henrik Österberg Luleå DF Open
62 Pelle Almqvist Pettersson Luleå DF Open
63 Torbjörn Degerström Skellefteå DG Grandmaster
64 Mattias Grape Sundsvall FF Open
65 Simon Persson Umeå DGC Motion
66 Elin Bäckström Piteå DG Dam
67 Johannes Högberg Skellefteå DG Open
68 Peter Kassman Umeå DGC Master
69 Annica Erixon Umeå DGC Dam
70 Oskar Marklund Skellefteå DG Motion
71 Sebastian Wiklund Skellefteå DG Motion
72 Greger Jansson Umeå DGC Master
73 Melvin Gustafsson Skellefteå DG Herrjunior
74 Monke Hägglund Härnösand DGC Grandmaster
75 Tjoppe Söderblom Härnösand DGC Grandmaster
76 Henrik Vännström Umeå DGC Open
77 Nils Rittfeldt Umeå DGC Open
78 Johannes Larsson Umeå DGC Open
79 David Lundqvist Umeå DGC Open
80 Johan Djärv Umeå DGC Open
81 Felix Brännström Skellefteå DG Open
82 Alexander Dillman Umeå DGC Open
83 Kalle Viklund Skellefteå DG Herrjunior
84 Jesper Ståhl Skellefteå DG Open
85 Filip Stenmark Skellefteå DG Open
86 Kaj Larsson Härnösand DGC Open
87 Olov Stenmark Skellefteå DG Motion
88 Kristoffer Jansson Sundsvall FF Motion
89 Emil Eriksson Sundsvall FF Motion
90 Robert Lundqvist Skellefteå DG Master

Väntelista

# Namn Klubb Klass Betalning
91 Didrik Vetander Skellefteå DG Motion
92 Joakim Broman Skellefteå DG Open
93 Magnus Stenlund Skellefteå DG Master
94 Tobias Jämthagen Husum DGK Open
95 Caleb Björnler Husum DGK Herrjunior

Ej betalat

# Namn Klubb Klass Betalning
1 Teemu Mutikainen Discgolf hyvinkää Open
2 Jan Krantz Luleå DF Open
3 Tom Höglander Husum DGK Motion
4 Peter Berggren Umeå DGC Open
5 Casper Andersson Luleå DF Open
6 Marcus VIklund Skellefteå DG Open
7 Henrik Allström Sollefteå Discgolfklubb Motion
8 Andreas Janssom Sundsvall FF Open
9 Dan Metsävainio Sundsvall FF Open

Anmälningsstatistik

Klubbar

KlubbAntal
Skellefteå DG38
Umeå DGC26
Husum DGK8
Luleå DF8
Sundsvall FF6
Boliden DG5
Härnösand DGC3
Kiruna DGK2
Piteå DG1
Sollefteå Discgolfklubb1
Discgolf hyvinkää1

Klasser

KlassAntal
Open40
Motion26
Master14
Grandmaster7
Herrjunior6
Pojkjunior3
Dam3

Snittålder: 33